Adéla Grimes: Neusachliche Verhaltenslehren in der Prager deutschen Literatur. Beiträge zur deutschmährischen Literatur, Band 35. VUP, Olomouc 2020. ISBN 978-80-244-5765-9, 292 S.
e-book: ISBN 978-80-244-5766-6
Předkládaná publikace se zabývá analýzou pražského německého románu 30. let 20. století v souvislosti s literárním směrem Nové věcnosti. K výzkumu byly vybrány tři méně známé pražské německé romány, Malenski auf der Tour Otta Roelda, Kinder einer Stadt Hanse Natonka a Blanche oder Das Atelier im Garten Paula Kornfelda, na kterých je ukázáno, že se programatika Nové věcnosti neodráží pouze v dílech autorů z Výmarské a Rakouské republiky, nýbrž že je i nedílnou součástí fenoménu pražské německé literatury. Kromě přezkoumání příslušnosti těchto tří románů k literární Nové věcnosti je důležitou součástí i zevrubná charakteristika samotné Nové věcnosti a biografické kapitoly k příslušným autorům, obzvláště v případě Otta Roelda, jehož životopisné údaje doposud nebyly nikde zveřejněny.
Recenze: Štěpán Zbytovský píše o pražské německé literatuře:
Aktuální příspěvek česko-německého E*fora představuje disertaci Adély Grimes s názvem Neusachliche Verhaltenslehren in der Prager deutschen Literatur, která vyšla v Olomouci v nakladatelství Univerzity Palackého v roce 2020. „Jestliže kniha vychází z teze, že nová věcnost byla z celkového obrazu německé literatury v Čechách či „pražské německé literatury“ vytěsňována, bylo by namístě závěrem diskutovat, jakým způsobem se tento celkový obraz mění po zahrnutí novověcné tvorby. Závěr se nicméně soustředí na (jinak přehledné a funkční) shrnutí výkladů k jednotlivým románům a navržení dalších, jež by bylo do množiny nové věcnosti v českých zemích zahrnout. Jednotlivé studie k Roeldovi, Natonkovi a Kornfeldovi však nepochybně stojí za pozornost stejně jako pojednávané romány a dokládají mj. úzké (byť i kritické) sepětí jejich tvorby s dobovým literárním diskurzem v Německu.“