Databanky

V této rubrice naleznete linky na databanky, které vznikly jako výstupy projektů spjatých s projekty, které byly či jsou realizovány vědci z Centra pro výzkum německé moravské literatury.

Literární mapa německy píšících autorů z Moravy a Slezska
První světová válka a její reflexe v regionální literatuře z Čech a Moravy

zpristupneni databaze 1Zpřístupnění databáze a archivních materiálů Centra vědecké a zainteresované laické veřejnosti – Přijďte k nám bádat!

Historie a cíle archivu:
Archiv je shromažďován kontinuálně od 90. let minulého století a obsahuje textový i obrazový materiál často unikátního charakteru. Na jeho plnění se podíleli/podílejí vedle docentů také studenti. Mnoho materiálu bylo nashromážděno v souvislosti s realizací bezpočtu vědeckých projektů a grantů řešených na Katedře germanistiky FF UP a v Centru pro výzkum německé moravské literatury. Archiv je průběžně doplňován o další materiály.

zpristupneni databaze 2V rámci projektu “Podpora vytváření excelentních výzkumných týmů a intersektorální mobility na Univerzitě Palackého v Olomouci” (reg. č. CZ.1.07/ 2.3.00/ 30.0004) byla v letech 2013-2015 většina archivního fondu Centra pro výzkum německé moravské literatury nascanována. Sbíraný materiál, který donedávna existoval pouze v podobě kopií, lístkového katalogu, rešerší a poznámek byl nyní převeden do trvalejší podoby PDF-scanů a utříděn. Z právních důvodů nelze tyto materiály vyvěsit volně na internetu, archiv je ale po dohodě přístupný jak vědecké, tak i interesované laické veřejnosti.

Obsah archivu:
1) Archiv textový:

Materiál alfabeticky řazený podle jmen autorů, kteří jsou spjati s Moravou. Dokumenty k jednotlivým autorům jsou dále hierarchicky děleny:

  1. na primární literaturu (nascanované celé publikace či jednotlivé texty ze starých novin),
  2. na sekundární literaturu, tzn. vědecké aj. texty vztahující se k určitému autorovi; tyto materiály obsahují dále nascanovaný lístkový katalog, který je výsledkem prvotních rešerší, včetně rukopisných rešeršních poznámek; obsahují navíc nascanové absolventské práce (magisterské a doktorské). V několika případech (např. F. Spunda, Vl. Artur Polák aj.) obsahuje databáze také materiál z pozůstalosti autora.
  3. Materiál alfabeticky řazený podle jednotlivých regionů Moravy (župní dělení z roku 1910). Zde naleznou zájemci literárně-, historicky- a vlastivědný materiál bez konkrétního vztahu k jednotlivým autorům, vztahující se ale ke konkrétním městům či oblastem.
  4. Textový archiv obsahuje také pracovní verze databank k různým projektům realizovaným v Centru a také průběžně aktualizovaný seznam veškerých známých německých moravských autorů (ca 2200 jmen).

zpristupneni databaze 3Seznam autorů, k nimž existují materiály v Archivu Centra: zde
Seznam regionů, k nimž existují materiály v Archivu Centra: zde
Kompletní seznam německých moravských autorů: zde

2) Archiv obrazový:

  1. Materiál alfabeticky řazený podle jmen autorů, kteří jsou spjati s Moravou. Databáze obsahuje hierarchicky tříděné scany biografického rázu (portréty autorů, fotky bydliště, rodného domu aj.) a fotky rukopisů popř. obálek knih či pod.
  2. Materiál alfabeticky řazený podle jednotlivých regionů Moravy (župní dělení z roku 1910): Historické i soudobé fotky měst, vesnic, krajin, popř. mapy, které jsou užívány jak k vědeckým tak především k popularizujícím účelům.

Pro uživatele:
Veškerý materiál si lze po domluvě prohlédnout v prostorách Centra pro výzkum německé moravské literatury a také ho – s udáním zdroje – užít pro nekomerční účely (vědecké a popularizující publikace); u materiálu, k jehož zveřejnění nemá Centrum pro výzkum německé moravské literatury práva, si musí uživatel práva zajistit sám.

Přijďte k nám bádat!
Budeme rádi, když se nám ozvete!
Budeme rádi, když nám pomůžete náš archiv doplnit!

1 comment on “Databanky

  1. Thomas Jaretz

    Ich schreibe gerade eine Dissertation über Greta Bauer-Schwind. In diesem Zusammenhang tuchte der Name Wilma Scholz auf (sie führte ein Interview mit der Autorin. Das wird im Brünner Tagesboten zitiert.

    Wissen Sie, wer Wilma Scholz war? – Ich kann nichts dazu finden.

    Liebe Grüße

    TJ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nineteen − 6 =