Organizační struktura

Prof. PhDr. Ingeborg Fialová-Fürst, Dr. (vedoucí Centra)

Mgr. et Mgr. Alena Papoušková (databanka)

Bc. Lenka Schindlerová (archiv/knihovna)

Mgr. Vojtěch Šimůnek (web)

Mgr. Michal Urban

Bc. Gabriela Vrzalová

Mgr. Alžběta Peštová (Rakouské centrum)

Mag. phil. Claudia Merz (Rakouské centrum)

DSCF9888Na činnosti Arbeitsstelle se v minulosti podílelo mnoho členů katedry germanistiky, vedle „dospělých“ vědců, zakladatelů AS (Topol’ská, Václavek, Fiala-Fürst, Krappmann), především studenti všech stupňů, od prvního ročníku bakalářského studia až k ukončení doktorátu, přičemž spolupráce v AS inspirovala i vznik mnoha studentských závěrečných prací (o čemž svědčí bohatý seznam diplomových a doktorských prací v oddíle „publikace“). Studentský tým (který podle aktuální výše dotací z různých vědeckých, českých nebo německých/ rakouských institucí – někdy čítal až 30 členů) vytvářel příjemnou atmosféru dělnosti a „radostné vědy“ a nenahraditelného týmového ducha, který byl hosty, kteří k nám přijížděli, vždycky chválen.

Není možné spočítat všechny bývalé členy Arbeitsstelle, na tomto místě chci vzpomenout na „první generaci“ studentských spolupracovníků, na Silvii Léblovou/Jaškovou, která vydala první 2 svazky našeho lexikonu, na Petru Knápkovou, která svými neúnavnými archivními rešeršemi položila základ dnešního archivu a databanky a několik let působila jako organizační vedoucí AS, na Vlastu Jiranovou, která nějaký čas vedla rakouskou knihovnu, na Martinu Novákovou-Bartečkovou, která organizovala všechny naše konference a „eventy“ (nezřídka je obohacovala díky vlastnoručně upečenými sladkostmi) a zároveň jako lektorka a výkonná redaktorka připravila k vydání skoro všechny publikace AS (později s touto činmostí pomáhali i Jaromír Czmero a Bára Veselá), na Lukáše Růžičku a Martina Farkaše, dva po sobě následující „počítačoví experti“ naší AS, kteří vyvinuli webové stránky a rozmanité  elektronické databáze a seznamy a spravovali je, na Marii Beránkovou/Krappmanovou, která byla a je autorkou grafických návrhů na obálky našich knih (tuto tvůrčí činnost vykonávala také Veronika Opletalová), na doktorandy, kteří měli samostatné vědecké úkoly spojené s tématem jejich doktorských prací, do nichž zapojili týmy spolupracujících studentů a vedli je (Tereza Pavlíčková – archiv novinových příspěvků, Jan Budňák – databáze k obrazu Čechů v německé moravské literatuře, Nikola Zejkanová/Mizerová – databáze středoevropského myšlení, Eva Skoumalová/Hudcová – soupis pozůstalostí, Štěpánka Kuříková/Hetfleischová – archiv současných autorů německé moravské literatury), na Karolínu Braunovou/Cohen, která plnila naši první databanku a udržovala v pořádku archiv, na Lukáše Motyčku, posledního organizačního vedoucího AS, který celý archiv převedl do trvalejší elektronické podoby a uspořádal ho, nově navrhl webové stránky a průběžně je aktualizoval, vydal několik krásných publikací a autorstvím mnoha rozhlasových pořadů o moravské německé literatuře navázal na už dříve započatou spolupráci s českým rozhlasem.

S Arbeitsstelle spolupracovali vždy i němečtí a rakouští lektoři na katedře germanistiky, Stefan Schäfer, Christian Neuhuber, Christine Pfau, Andrea Moshövel, Sabine Voda Eschgfäller, Birgit Gunsenheimer, Birgit Feierl, a dokonce i lingvisté působící na katedře (Libuše Spáčilová, Karsten Rinas, Michaela Kaňovská) směřují svůj výzkum k německojazyčné historii Moravy, takže se dá bez říci, že celá olomoucká katedra germanistiky Olomouce je shromážděna kolem svého duchovního centra, Arbeitsstelle. Z toho plyne, že v aktuálním seznamu členů AS zdaleka nefigurují všichni, kteří se tím či oním způsobem na její činnosti podílejí.

Zahraniční kolegové, kteří s námi spolupracovali a spolupracují, jsou zaznamenáni v oddíle „Spolupráce“.

1 comment on “Organizační struktura

1. Anonym

Dobrý den,

v loňském roce ve Vašem vydavatelství UP vyšel knižní titul
    Karl Hans Strobl – Půlnoční povídky, podivuhodné příběhy.
    O tuto knihu bych měl velký zájem, bylo by možné si ji u Vás objednat?

Zdeněk Svatopolský
    Plaská 11