Dívčí Hrad

      Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Dívčí Hrad

Věděli jste, že … ???

… že když zajedete do Dívčího Hradu, malé vísky poblíž polské hranice v okrese Bruntál, jste historicky na Moravě a nikoli ve Slezsku?

Panství Dívčí Hrad (německy Maidelberg) patřilo totiž od 13. století olomouckým biskupům a spolu s několika vesnicemi a městem Osoblaha (Hotzenplotz) tvořilo moravskou enklávu ve Slezsku.

Ve vesničce, která dnes má ca 300 obyvatel (v roce 1921 měla ves 261 obyvatel, z toho 251 německy a 3 česky mluvící) naleznete původně raně gotický hrad. Jeho dnešní podoba je romanticky historizující. Na začátku 17. století jej získal německý řád rytířů (Johanité neboli tzv. Maltézští rytíři). Hrad byl na sklonku války silně poškozen, v šedesátých letech opraven a sloužil jako sklad léčiv.

Hrad je dodnes dominantou vesnice. Stojí na ostrohu nad údolím řeky Osoblahy a návštěvník může obdivovat jeho čtyři zachované věže. Váže se k němu pověst, která vypráví o čtyřech krásných hradních pannách, které se rozhodly, že odmítnou všechny nápadníky a budou žít v ústraní nerušeny světským shonem. Podle pověsti se jednoho dne objevili čtyři slezští rytíři, každý z nich žádal za ženu jednu z krásných hradních panen. Rytíři byli od bran hradu vyhnáni. Potupu si nenechali líbit a hrad obléhali. Když si panny uvědomily bezvýchodnost situace, v zoufalství se vrhly z cimbuří hradu do rozbouřené řeky Osoblahy a našly tak ve vlnách společnou smrt.Zdroje:
Böhmen und Mähren. Handbuch der historischen Stätten. Hg. Von J. Bahlke/W. Eberhard/M. Polívka. Körner, Stuttgart 1998.
Gernot, L.: Herrschaft und Burg Maidelberg. In: Nordmährisches Heimatbuch 2001, S. 68-70.
Historický místopis Moravy a Slezska v letech 1848–1960. Svazek 13. Vydavatelství Univerzity Palackého Olomouc 1994.