Oslava 10. výročí existence nadační profesury v Centru pro výzkum německé moravské literatury v Olomouci

      Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Oslava 10. výročí existence nadační profesury v Centru pro výzkum německé moravské literatury v Olomouci

verze pro tisk

Dne 10. dubna 2013 se uskuteční oslava 10. výročí existence nadační profesury, při níž prezentujeme výsledky, kterých instituce dosáhla. Slavnostní setkání, které je součástí oslav 440. let vzniku olomoucké univerzity, se koná pod laskavou záštitou ministra zahraničních věcí ČR, pana Karla Schwarzenberga, a ministra kultury SRN, pana Bernda Neumanna.

10. dubna 2013 uspořádáme oslavu 10. výročí existence nadační profesury, při níž prezentujeme výsledky, kterých instituce dosáhla. Slavnostní setkání, které je součástí oslav 440. let vzniku olomoucké univerzity, se koná pod laskavou záštitou ministra zahraničních věcí ČR, pana Karla Schwarzenberga, a ministra kultury SRN, pana Bernda Neumanna. K oslavě jsou vedle německého zřizovatele a velvyslance SRN zváni zástupci důležitých německých a rakouských nadačních institucí, které po léta s UP spolupracují a podporují její jednotlivá pracoviště (Volkswagen Stiftung, DAAD, Goethe-Institut, Česko-německý fond budoucnosti, Konrad Adenauer Stiftung, Rakouské kulturní fórum atd.) a také zástupci partnerských univerzit a vědeckých pracovišť. Na slavnostní setkání a koncert naváže 11. dubna konference, na níž budou prezentovány výsledky působení zahraničních nadačních profesorů v Olomouci, Pécsi, Kluži a Tallinu. Cílem slavnostního setkání je seznámit akademickou, politickou i širší veřejnost v České republice s významem a působením nadační profesury, ale také obecně se šíří a intenzitou podpory, které se české vědě, kultuře a umění po léta dostává z německé a rakouské strany.

Nadační profesura pro výzkum německé literatury z Moravy a Čech byla zřízena na Univerzitě Palackého v roce 2003 Ministerstvem kultury Spolkové republiky Německo v rámci podpory institucí věnujících se péči o německou kulturu ve středoevropském regionu. Olomoucká profesura byla první nadační profesurou mimo území Spolkové republiky. Spolková vláda podpořila vznik této instituce celkovou částkou ca. 8 mil. Kč v prvních pěti letech s tím, že její další existenci zajistí hostitelská univerzita či některá z jejich fakult. Nadační profesura, jejíž umístění právě na UP v Olomouci bylo i vyjádřením uznání práci, která tu byla péči o německou kulturu již věnována v Centru pro výzkum moravské německé literatury při Katedře germanistiky FF UP, se stala součástí Katedry germanistiky; nadační profesor, jímž se stal Prof. Dr. Joerg Krappmann, se jako jeden z vědeckých vedoucích Centra pro výzkum moravské německé literatury podílí se na veškerých jeho aktivitách.

Ve slavnostním projevu u příležitosti inaugurace nadačního profesora sdělila tehdejší ministryně kultury Spolkové republiky Německo, Christina Weiss, jaká očekávání vkládá zřizovatel do nově vytvořené instituce:

„Je jistě přáním všech, kteří se – ať jako vědci či jako politikové – zabývají přínosem německé kultury kultuře středoevropské – aby se tomuto tématu věnovala pozornost především v zemích střední a východní Evropy. Nikde totiž nenajdeme tolik nashromážděných znalostí o německé literatuře a kultuře regionu a tak vysokou míru otevřenosti a angažovanosti vůči tomuto tématu jako právě tam, tedy v regionech, kde tato kultura vznikla. Zde, na katedře germanistiky, kde vedle sebe bádají a pracují Češi a Němci a kde se výzkumné aktivity upírají především k německé literatuře moravského regionu, bylo pro péči o společné evropské kulturní dědictví, jež spojuje Čechy a Němce, již mnoho učiněno. Cílem vlády Spolkové republiky Německo je podpořit tyto aktivity i do budoucna, a tak přispět nejen k vědeckému pokroku, nýbrž také k česko-německému porozumění v rámci spojené Evropy. Tato vize vedla spolkovou vládu k založení instituce nadační profesury na Univerzitě Palackého v Olomouci.“

Aktivity nadačního profesora probíhají ve třech oblastech:

V oblasti základního výzkumu bylo znovuobjeveno na 2500 více méně zapomenutých německy píšících autorů z Moravy a Čech, jejich dílo bylo znovu čteno, komentováno, vědecky pospáno, někdy nově editováno a vydáno, znovu zařazeno do kontextu dějin německé a rakouské literatury, autoři byli vřazeni do databank a slovníků, takže se z vln zapomnění a ideologických nánosů vynořil pozoruhodný kontinent moravské německé literatury a kultury. Přitom nejde jen o region, nýbrž výsledky olomouckého výzkumu posunují i hranici teoretického poznání: mění obecný pohled na region a jeho vztah k centru, na vznik a změny literárního kánonu, na vztah literatury k jejímu historicko-duchovnímu a společenskému podhoubí atd. V teoretických diskusích, které možno shrnout pod pojem „regional turn“, drží olomoucké Centrum krok s předními německými institucemi a významně přispívá k inovativním impulzům.

V pěti knižních řadách vydalo Centrum dosud 32 knih k tématu moravské německé literatury, členové výzkumného týmu publikovali desítky vědeckých studií k tématu v uznávaných časopisech a sbornících. Olomoucké Centrum si tak vydobylo postavení důležité výzkumné instituce a shromáždilo kolem svého výzkumného tématu široký okruh spolupracovníků a partnerů z Německa, Rakouska a dalších evropských zemí.

Druhým úkolem nadačního profesora je převádět výsledky výzkumu do studijního programu a naplňovat tak specifickou roli univerzity. Činí tak dvojím způsobem: K týmu spolupracovníků patří vedle zkušených badatelů, profesorů a docentů také studenti všech stupňů studia, od bakalářů po doktorandy a postdoktorandy. Pod vedením Centra se studenti učí výzkumné práci v procesu, poznávají v praxi její metody, publikují své vlastní první vědecké výsledky. K tématu moravské německé literatury byly sepsáno již desítky bakalářských, magisterských a doktorských prací. Kromě toho je (a v tom je jistě Katedra germanistiky FF UP celosvětovým unikátem) moravská německá literatura součástí kurikula oboru germanistika. V každém semestru se nabízejí nejméně 3 výukové akce k moravské německé literatuře: školením k tomuto tématu prošly již stovky olomouckých studentů.

„Osvětová činnost“ Centra se obrací především k českému publiku, které přes veškerý pozitivní vývoj posledních 20 let o německé/rakouské minulosti a kultuře vlastní země mnoho znalostí nemá a mnohdy ani necítí valnou potřebu je získat. Tím méně, že němčina coby jazyk nesoucí tuto kulturu a vzpomínku na ni z Čech pomalu mizí – jako lingua franca vzdělanců i jako komunikační nástroj. Především k českému publiku se Centrum obrací organizováním výstav, autorských čtení, vytvářením rozhlasových pořadů, vydáváním populárních knih (českých překladů v knižní řadě Poetica Moravice) atd. Nedávno vedená kampaň před prezidentskými volbami v ČR mimo jiné ukázala, jak snadno se dá historie česko-německých vztahů zmanipulovat a zneužít k šíření nacionalistických nálad a resentimentů a jak je stále důležitá osvětová a výchovná práce v této oblasti.

Nadační profesor chápe svou činnost – v intencích zřizovatele – jako péči o společné středoevropské dědictví. Proto v této souvislosti nutno jmenovat i další aktivity, byť s objektem výzkumu souvisejí jen volně: Tak založení Centra judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových (iniciativa k založení judaistických studií na FF UP vzešla z katedry germanistiky), tak také zavedení nového studijního programu „Němčina jako jazyk humanitních věd“, který se snaží zabránit úplnému vymizení němčiny z akademických studií humanitních disciplín. Vytvoření kurikula nového studijního oboru podpořila nadace Volkswagen Stiftung. Katedra germanistiky byla za tuto iniciativu i za aktivity Centra vyznamenána v roce 2010 prestižní cenou Kulturpreis deutsche Sprache.

Materiální podmínky k životu a činnosti Centra tvoří z 90% finance z jiných než rozpočtových kapitol MŠMT, projekty a granty různých českých i zahraničních institucí.

Poté, co v roce 2008 ukončila Spolková republika Německo iniciační financování nadační profesury v Olomouci, převzala finanční péči o tuto instituci Univerzita Palackého a její Filozofická fakulta na dalších pět let. V roce 2013, po vypršení bilaterální smlouvy, se rektor UP zavázal garantovat tarifní plat nadačního profesora na dobu neurčitou a tak nadační profesuru definitivně institucionalizovat jako pracoviště UP.

Ingeborg Fiala-Fürst