Dne 29. března 2013 od 20:00 do 22:00 bude vysílat Český rozhlas 3 Vltava v cyklu páteční vltavský večer dvouhodinový dokumentární pořad o městě Šternberku na Moravě, především o tradici města, kterou „psali“ německy mluvící občané. Pořad Hvězdy nad šternberským kopcem se věnuje vyrovnávání české společnosti s mnohdy ještě ožehavými tématy a skutečnostmi našich dějin a je koncipován jako procházka městem, jeho dávnou či nedávnou historií. Pořad připravili členové Centra pro výzkum německé moravské literatury, Oldřich Břenek a Lukáš Motyčka. Režie Michal Bureš.
Natáčení pořadu v exteriérech probíhalo ve dvou dnech, během nichž tým navštívil nekonvenčně řešenou Expozici času, která představuje fenomén času a jeho plynutí v nejrozličnějších facetách. O expozici promlouval s průvodci pátečním vltavským večerem ředitel Městských kulturních zařízení, p. RNDr. Libor Svoboda. Symbolické zastavení u vitrín s exponáty hodin a budíků firmy Prim uvede posluchače na stopu tradic spojených s městem před rokem 1945, o nichž se ovšem dlouhá desetiletí nemluvilo. Šternberk jako město hodin totiž existuje – z historického hlediska – velmi krátkou dobu, stalo se jím právě až po druhé světové válce.
Tato starší tradice je významně spjata s německy hovořícími obyvateli města, kteří až do konce 2. světové války tvořili drtivou většinu obyvatelstva. I do Šternberka se tzv. sudetští Němci, vysídlení z území Československa v letech 1945/46, a jejich potomci vrací, aby se shledali s krajem a místy, které jim byly domovem. O zkušenostech s podobnými, často jistě velmi nostalgickými návraty si autoři pořadu povídali s majitelem penzionu U Hradu, p. Vladislavem Motáněm.
První natáčecí den zakončila návštěva šternberského hradu. Nejstaršími místy hradu, na nichž se snoubí gotické a renesanční umění, provedla autory pořadu průvodkyně pí. Jana Peřinová.
Následující den byl poutavou procházkou centrem starobylého města za doprovodu pana Viléma Zlamala, který pochází z kulturně činné, německé šternberské rodiny Zlamalů.
Ze Šternberka si natáčecí tým „odskočil“ do vísky Huzová, kde žije paní Helga Kubíková. Paní Kubíková je pamětnicí válečné a poválečné doby. Jako dítě ze smíšené rodiny mohla v Československu zůstat. Její vyprávění, které plasticky ilustrovalo historiky málokdy tematizované smutné i úsměvné životní úděly československých občanů ze smíšených manželství v poválečné době, vyústilo v rozmlouvání o pomalém smiřování s pohnutou minulostí regionu. S kastelánkou hradu a iniciátorkou expozice o rodu Liechtensteinů, paní Helenou Gottwaldovou, vedli průvodci pořadem závěrečný rozhovor o posledních majitelích šternberského hradu a o pozvolném navazování vzájemných kontaktů a narušování zažitých stereotypů.
Pořad lze vyslechnout na stránkách Centra pro německou moravskou literaturu: http://arbeitsstelle.upol.cz/rozhlasove-porady/