Ingeborg Fialová: Moravská krajina v dílech německé literatury

      Keine Kommentare zu Ingeborg Fialová: Moravská krajina v dílech německé literatury

út | 27. 3. | 18.00 hodin | DIVADLO HUDBY | VSTUP VOLNÝ
ekologický večer, pořádá Sluňákov

Toto byla ta bohatá a plodná rovina, již jsem znal, miloval a po níž jsem bolestivě toužil, čím déle jsem od ní byl odloučen; obklopena modravými vrcholky hor, takže na žádném místě nevznikal dojem neohraničenosti a opuštěnosti; s řekami a potoky, které líně plynou ve velkých obloucích a drobných záhybech, jako by je nikdy nemohlo omrzet svlažovat tuto vděčnou zem; s roztroušenými hustými háji, plnými přívětivého chládku; se štíhlými topoly podél bílých cest; (…) Je to jakýsi něžný smutek, co lze cítit z krajiny Hané, a přesto příslib požehnání.

Takto se vyznává ze své lásky k Hané hlavní hrdina stejnojmenné povídky, jejímž autorem je přední představitel rakouského naturalizmu Jakob Julius David. Tento autor se narodil roku 1859 v Hranicích na Moravě a k moravské zemi měl úzký vztah. Psal o ní ovšem německy. Jakob Julius David není jediným autorem německého jazyka, který svou rodnou Moravu a svůj vztah k ní vtělil do literatury, nýbrž takových textů, vyznávajících se v němčině z lásky k Moravě, je spousta – leč českému čtenáři jsou většinou zcela neznámy. Tyto texty jsou nepřístupné, protože napsané v cizím jazyce, kterému už dnes málokdo rozumí, ba mnohdy už české publikum ani neví, že ulicemi jeho města, krajinou, kterou dnes považuje za výlučně svoji, se zalíbením procházeli autoři německého rodného jazyka a psali o ní jako o své rodné zemi německy.

Ingeborg Fialová je literární historička, studovala germanistiku v Olomouci, poté odešla do exilu do SRN, kde byla v letech 1987–1992 odbornou asistentkou na univerzitě v Saarbrückenu. Po návratu do Olomouce se habilitovala prací o německém expresionismu, v roce 2003 byla jmenována profesorkou pro dějiny německé literatury. Byla dlouholetou vedoucí Katedry germanistiky FF UP v Olomouci, spolu s kolegy z katedry založila v roce 1997 „Arbeitsstelle für deutschmährische Literatur“ a v roce 2004 Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových.

Zdroj: http://www.muo.cz/kalendar/ingeborg-fialova-moravska-krajina-v-dilech-nemecke-literatury–1141/

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

2 − eins =